کاربرد نرم افزار های هوشمند در مدارس

نرم افزارهای مدارس هوشمند چه تغییراتی را در آموزش ایجاد نموده اند؟

نرم افزارهای جدید مدارس در همه حال به صورت یک نقطه عطف قرار داشته اند. وجود تکنولوژی سبب گردیده، مدارس هوشمندتر از قبل گردند به دلیل اینکه به دانش آموزان این فرصت را می دهد تا از ایده های خلاقانه مثل کلاس های لغزان (کلاس هایی می باشد که در آن دانش آموزان فعالیت عملی دارند یا کنفرانس می دهند و تمامی این کارها همراه با تکنولوژی و نظارت صورت می گیرد) و آموزش تلفیقی (تعلیم به وسیله تکنولوژی) برخوردار گردند.

وجود نرم افزارهای هوشمند موجب گردیده تغییرات زیادی در سیستم آموزشی مدارس ایجاد گردد و این نرم افزارها کاربردهای زیادی دارند که عبارتند از:

۱- آموزش به وسیله موبایل/تبلت

در کلاس های هوشمند به منظور آموزش اکثرا از موبایل یا تبلت بکار برده می شود و کمتر بر روی کتاب متمرکز می گردند. این وسایل با گذشت زمان جانشین وسایلی مثل خودکار و کتاب می گردند. در حقیقت دستیابی راحت به اطلاعات به وسیله نوک انگشتان آموزش را راحت تر و آسان تر می نماید.

۲- تغییر کردن نقش معلم ها

قبلا معلمان منبع اساسی اطلاعات بودند ولی در حال حاضر این مورد تغییر نموده است. اکنون در بیشتر مواقع معلمان در هنگام دستیابی دانش آموزان به اطلاعات تازه نقش راهنما یا پشتیبان اضافه را ایفا می نمایند.

3- بیشتر شدن ارتباطات بین معلم و اولیا

نرم افزارهای هوشمند تازه موجب گردیده که ارتباط میان معلم و اولیا بیشتر گردد. در این نرم افزارها اطلاعات و مواردی که مرتبط با دانش آموز می باشد به راحتی در اختیار اولیا قرار داده می شود. در واقع نرم افزارهای هوشمند مدارس به اولیا کمک می کنند از کارهای روزانه دانش آموز مطلع گردند و از وضعیت تحصیلی و پیشرفت او باخبر شوند. 

4- ارائه منابع بیشتر به منظور آموزش

در نرم افزارهای هوشمند سازی مدارس بخش کتابخانه موجود می باشد که به دانش آموزان کمک می نماید تا به راحتی و در کوتاهترین زمان به مطالبی که نیاز دارند دسترسی داشته باشند. 

5- اداره کردن به صورت کارآمد

نرم افزار هوشمند سازی موجب می گردد کلیه اسناد و مدارک برنامه در همانجا ذخیره گردد و به همین دلیل دستیابی و مدیریت آن برای مدیر ، معلم و اولیا بسیار آسان می باشد. 

6- تمامی امکانات در یک نرم افزار 

نرم افزارهای مدرسه هوشمند در حقیقت برنامه چندکاره هستند و در موارد بسیار زیادی کاربرد دارند. از جمله پرداخت شهریه، انجام آزمون، اعلام نتایج و صدور کارنامه، ثبت موارد انضباطی و سایر موارد دیگر

7- ارزیابی کارآمد

برعکس شیوه های قدیمی که به منظور ارزیابی دانش آموزان بکار برده می شد امروزه می توان با استفاده از آزمون های آنلاین دانش آموزان را ارزیابی نمود . همچنین می توان دانش آموزان یا کلاس ها را باهم مقایسه نمود و وضعیت پیشرفت یا پسرفت آنها مورد بررسی قرار داد. 


لیست مقالات