مزایای مدرسه هوشمند

در حال حاضر یکی از اولویت های اساسی آموزش و پرورش در کلیه کشورها هوشمندسازی مدارس است. این موضوع در مورد کشور ما هم صدق می کند و مدارس به منظور ورود به عصر اطلاعات آماده می گردند. حال پرسش های زیادی برای افراد پیش می آید که عبارتند از:

به منظور جواب دادن به این پرسش ها تاریخچه آموزش و تکنولوژی های آموزشی را بررسی می کنیم و به این نتیجه می رسیم که روند تعلیم در کلاس های درس، سه دوره را گذرانده است:

مرحله اول

در حالت سنتی به منظور آموزش در کلاس های درس از تخته سیاه یا وایت برد بکار برده می شد. اخیرا از کامپیوتر و دیتا پروژکتور به طور مجزا و همراه با آن استفاده می گردد. از تخته سیاه و یا وایت برد به منظور نوشتن و از کامپیوتر و دیتا پروژکتور به منظور نشان دادن اسلاید و فیلم بکار برده می شود.

مرحله دوم

با پیدایش تکنولوژی برد هوشمند، موجب ترکیب شیوه های سنتی با یکدیگر گردید و از آنها به شکل موازی و در یک جهت به منظور آموزش مناسب تر، تاثیرگذارتر و جذاب استفاده گردید.

در شیوه های قدیمی آموزش، درصد همکاری دانش آموز در پروسه تدریس بسیار کم و ناچیز بود. همچنین این شیوه تدریس اشکالات زیادی داشت که برخی از آنها عبارتند از:

 1. به دلیل اینکه دانش آموز به مطالبی که در کلاس درس عنوان می شد نیاز داشت در نتیجه حتما باید از آنها یادداشت برداری می کرد. در نتیجه بیش از 70 درصد از زمان دانش آموز در کلاس برای یادداشت برداری سپری می شد. 
 2. در زمان یادداشت برداری از مطالب، دانش آموز امکان دارد دچار اشتباه گردد و در نتیجه در یادگیری مطالب با مشکل روبرو شود.
 3. به دلیل اینکه در این شیوه بیش از 70 درصد از وقت دانش آموز برای یادداشت برداری سپری می شود و به طور حدودی 10 درصد وقت هم برای بازیگوشی می گذرد در مطلوب ترین وضعیت 20 درصد از زمان کلاس به منظور آموزش صرف می شود. در نتیجه به منظور جبران این موضوع باید در منزل زمان زیادی را برای تکرار و تمرین نوشته ها نماید. در نهایت بیشتر دانش آموزان به جای آنکه در کلاس، زمان خود را برای یادگیری مطالب بگذارند تلاس می کنند که درس های ارائه شده از سمت معلم را یادداشت کنند و در منزل به جای استراحت در حال مرور تمرین ها و دروس می باشند. 
 4. به دلیل اینکه دانش آموز حداکثر 10درصد در پروسه آموزش نقش دارد در نتیجه معلم به مطالب آموزشی خود بسنده کرده و تلاشی در جهت ارتقا آنها نمی کند به دلیل اینکه دانش آموزان از معلم درخواست نمی کنند.
 5. معلم تلاش می کند به منظور ادامه درس، متون گذشته را یادآوری کند و همین موضوع سبب هدررفتن وقت کلاس می شود.

مرحله سوم

در حال حاضر به وسیله سنسور برد هوشمند تمامی عکس های نشان داده شده به وسیله دیتا پروژکتور را تبدیل به یک صفحه فعال (هوشمند) می کند و سبب فراهم شدن شرایط زیر در کلاس درس می گردد که عبارتند از:

مزایای بکارگیری از برد هوشمند در پروسه تدریس در مدرسه هوشمند

 1. می توان بدون نیاز به کامپیوتر از هریک از برنامه ها استفاده کرد و یا بر روی اسلاید های پاورپوینت به وسیله قلم مطالب را نوشت و آنها را پاک نمود.
 2. امکان بازکردن کتاب های الکترونیکی موجود می باشد. همچنین می توان صفحات آن را تغییر داد و بر روی هریک از صفحات مطالبی را نوشت و موارد مهم آن را مشخص نمود.
 3. به وسیله برد هوشمند و بکارگیری نرم افزارهای آزمایشگاه های مجازی می توان کلیه آزمایشات موردنیاز در درس های ریاضی، شیمی، فیزیک، زیست شناسی، حرفه و … را به شکل لمسی و با اثرگذاری زیاد برای دانش آموزان انجام داد.
 4. معلم به شکل رو در رو، آموزش خود را انجام می دهد و این موضوع از لحاظ روانی اثر مثبتی در زمینه تعلیم و یادگیری دارد. 
 5. به دلیل اینکه دانش آموز اصلا نگرانی در ارتباط با دسترسی به آموزش های انجام گرفته در کلاس ندارد و پس از کلاس به آسانی به کلیه متون ذکر شده در کلاس به وسیله معلم دسترسی دارد به همین دلیل مطالبی را یادداشت نمی کند و این زمان را صرف پروسه یادگیری و مشارکت در کلاس می کند و پرسش های خود را مطرح می کند تا به جواب آنها برسد.
 6. این امور موجب می شود معلم دانسته های خود را به روز کند و ارتقا دهد. به دلیل اینکه دانش آموزان در روند آموزش در کلاس مشارکت می کنند.
 7. به وسیله برد هوشمند و نرم افزار های ویژه آموزش هوشمند در مدارس هوشمند می توانیم کلیه مطالب آموزشی معلم را در یک جلسه به شکل صوتی و تصویری و بدون احتیاج داشتن به دوربین ویژه ای فیلم برداری نمود و یا به اشکال گوناگون مثل پاور پوینت و یا اچ دی ام ال بایگانی کرد و سپس در اختیار دانش آموزان قرار داد تا در منزل آنها را تکرار کنند.

لیست مقالات