کلاس آنلاین
نرم افزار برگزاری کلاس آنلاین
کلاس آنلاین
نرم افزار برگزاری کلاس آنلاین

تاثیر هوشمند سازی کلاس درس در یادگیری دانش آموزان

هوشمند سازی مدارس

در حال حاضر در کل دنیا تعداد مدارس و آموزشگاه هایی که آموزش های خود را به شیوه مجازی ارائه می هند در حال افزایش می باشد. در همین راستا این پرسش ایجاد می گردد که بکار گیری از تکنولوژی و آموزش های آنلاین بر میزان یادگیری دانش آموزان و دانشجویان اثرگذار می باشد یا خیر؟ پرسش دیگری که مطرح می گردد این است که آیا این اثرگذاری مثبت است؟

 اکنون پیشرفت تکنولوژی موجب ایجاد تغییر و تحول در تمامی بخش های زندگی انسان ها گردیده است و استفاده از فناوری اطلاعات مخصوصا اینترنت و اپلیکیشن هوشمند مدارس در آموزش، از جمله روش های مطلوب به منظور برطرف کردن مشکلات در آموزش محسوب می گردد. همچنین بر اساس تحقیقات صورت گرفته مشخص گردیده تعداد زیادی از افراد که مصرف کنندگان اینترنت می باشند از این تکنولوژی به منظور یکی از آموزش های از راه دور استفاده می کنند. به علت سرعت زیاد پیشرفت اینترنت، این مدل آموزش ، روش تعلیم و تدریس را ارتقا داده است.

در حال حاضر بااهمیت ترین دغدغه‌ نظام آموزشی و پرورشی در کشور، به وجود آوردن شرایط مطلوب به منظور پیشرفت و بهبود سرمایه‌های فکری در جامعه‌ می باشد. به منظور اینکه کلیه افراد در جامعه بتوانند به صورت اثرگذار شرکت کنند، ‏باید تعلیم به صورت مداوم، خلاقانه و دارای نوآوری باشد. به منظور دست یابی به این مورد لازم است عملکرد و نقش مدارس به عنوان مهم ترین نهاد آموزشی در کشور تغییر یابد.‏ در حال حاضر نظام آموزشی کشور به مدرسه‌ا‌ی احتیاج دارد که با استفاده از فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات، آموزش مداوم را میسر نماید و فرصت‌های جدیدی را در اختیار دانش آموزان به منظور تجربه‌ی زندگی ارائه دهد، به صورتی که این فناوری صرفا به عنوان یک ابزار نباشد، ‏بلکه به صورت یک زیرساخت با قدرت به منظور تعلیم و آموزش حرفه‌ای به حساب آید.‏ استفاده وسیع از فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات در پروسه تعلیم و یادگیری، همراه با تغییر در رویکردهای آموزشی، شرایط ایجاد مدارس هوشمند ‏را ایجاد نموده است. در این گونه مدارس‌، پروسه آموزش بهبود می یابد و فضای تعاملی یکپارچه به منظور افزایش ‏مهارت‌های اساسی دانش‌آموزان بر اساس فعالیت‌های گروهی ایجاد می گردد. 

فواید هوشمندسازی مدارس

آموزش مجازی یا کلاس آنلاین به سبب مزایا و فوایدی که دارد موجب شده به یک ابزار سودمند و قابل اعتماد برای آموزگاران و مدارس به منظور ارائه با کیفیت تدریس تبدیل شود. از جمله فواید می توان به در دسترس بودن آن در همه جا و در هر زمان اشاره کرد.

بر اساس تحقیقات کارشناسان و متخصصان فنآوری اطلاعات و ارتباطات، تا سال 2020 تدریس مجازی تبدیل به یک شیوه متعارف آموزشی در جهان می گردد. همچنین بر اساس تحقیقات صورت گرفته مشخص گردید بقیه شیوه های تدریس از جمله استفاده از مالتی مدیا یا پاورپوینت قادر نمی باشند به اندازه کلاس آنلاین جایگزین روش سنتی تدریس گردند.

همچنین در تحقیق دیگری که انجام گردیده مشخص شده که تدریس پیاپی و مستمر اینترنتی دروس می تواند اثرگذاری مشابه با شیوه سنتی داشته باشد و مشخص گردیده که بکارگیری از روش های آنلاین در میزان یادگیری تاثیرگذار می باشد.

در بررسی های صورت گرفته مشخص گردید که تفاوت در نمره آزمون میان افرادی که به صورت مجازی درس خوانده بودند با افرادی که با روش سنتی تعلیم دیدند وجود دارد. این مورد نشان دهنده این است که در روش آموزش مجازی به علت فعال بودن و درگیر بودن دانش آموز با تعلیم موجب درک بهتر و عمقی تر دروس می شود و سطح علمی آنها افزایش می یابد. 

همچنین مطالعات دیگری نشان میدهد که تدریس حضوری به همراه آموزش آنلاین، موجب افزایش رضایت اکثر افراد می گردد. لازم به ذکر است که کلاس آنلاین نباید جایگزین کلاس درس به صورت حضوری باشد و این دو می توانند در کنار هم و همراه با هم بازدهی خوبی داشته باشند. 

 همچنین شیوه های جدید آموزش و استفاده از کلاس های آنلاین به تنهایی یک روش به منظور افزایش میزان یادگیری دانش آموزان نیست و باید شیوه آموزش سنتی همراه با روش های نوین را در کنار یکدیگر بکار برد تا موجب بهبود آموزش و افزایش یادگیری دانش آموزان گردد. 

تاثیر کلاس آنلاین بر فرآیند یادگیری

تحقیقات نشان میدهد که بکارگیری از روش های آموزشی نوین موجب می گردد طیف گسترده تری از حواس دانش‌آموزان را در زمان آموزش درگیر نماید و یادگیری ژرف تر می گردد. زیرا در هنگام استفاده از نرم افزارهای هوشمندسازی مدارس بخش شنیداری و دیداری دانش آموز درگیر شده و موجب افزایش یادگیری می شود. لازم به ذکر است هوشمندسازی مدارس و استفاده از کلاس آنلاین موجب افزایش تعامل میان دانش آموز و معلم می شود. در نتیجه مدارس با به وجود آوردن شرایط لازم به منظور هوشمندسازی کلاس ها می توانند از مزایای این روش آموزش استفاده نمایند. 


لیست مقالات