مدرسه هوشمند چیست؟

همان گونه که اطلاع دارید با پیدایش عصر اطلاعات و گسترش فناوری­ها بر پایه آن، موجب گردیده تا دیدگاه ها ، مشاغل و احتیاجات تازه ای به وجود آید. در نتیجه همه ما به منظور زندگی در عصر جدید و تحول یافته، به آموزش بر پایه آن احتیاج داریم.

طرح مدارس هوشمند یا هوشمندسازی مدارس از جمله مطلوب ترین الگوها به منظور گسترش فناوری می باشد. مدارس هوشمند یکی از قسمت هایی می باشد که شکل مناسب فناوری اطلاعات را به صورت جامع و کامل و بر اساس اهداف از قبل مشخص شده به سیستم آموزشی وارد می‌­کند. در حقیقت می‌توان هدف اساسی هوشمندسازی مدارس را تربیت نسل آینده به منظور زندگی در دوره فناوری اطلاعات و در پی آن شکوفایی استعدادهای بالقوه‌ی آنان دانست. 

در حالت کلی فرآیند تشکیل مدارس هوشمند از سه نسل تشکیل گردیده است:

مدرسه هوشمند چیست؟

در مدرسه‌ هوشمند پروسه انجام تمامی فعالیت ها از جمله مدیریت، نظارت، کنترل، آموزش _ یادگیری، سنجش ، اسناد، امور دفتری و غیره بر اساس فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات) می باشد و به منظور بهبود نظام آموزشی و تربیتی طراحی گردیده است. فناوری در مدارس هوشمند در نقش تسریع کننده امور و توانمندساز عمل کرده و موجب گردیده نظام آموزش و پرورش ، هدف هایش محقق شده و نیروی کاری‌ را پرورش داده که بتواند با چالش­های قرن بیست و یکم روبرو گردد. عوض شدن پروسه تعلیم و پرورش در مدارس موجب گردیده تا تغییرات تدریجی در فرهنگ و طریقه عملکرد مدارس در تمامی پایه ها رخ دهد. بکار نبردن از شیوه های معلم‌محوری و آموزش بر پایه حافظه و استفاده از شیوه ای که فعالیت، قدرت فکر کردن ، خلاقیت و مسئولیت را در تمامی دانش‌آموزان به وجود آورد، بخشی از این تغییرات می باشد که دانش ­آموزان به منظور رسیدن به آن، باید مسئولیت پذیری خود را در امر آموزش و یادگیری قبول نمایند. همچنین اولیا باید به صورت فعالانه‌­تر در مورد آموزش و پرورش همکاری داشته باشند. همچنین وجود فناوری­های جدید اطلاعاتی و ارتباطی در نقش یک تسهیل‌­گر حائز اهمیت می باشد.

در مدرسه‌ هوشمند، هدف بکارگیری از تجهیزات فیزیکی مدرسه، مجهز کردن مدرسه به رایانه و فناوری، الکترونیکی کردن درس‌ها و سنجش و نظارت هوشمند نمی باشد، بلکه این فناوری وسیله ای می باشد به منظور دستیابی به هدفی بالاتر که همان پرورش روح انتقادی و کاوشگری در دانش‌­آموزان می باشد.

لازم به ذکر است مدارس هوشمند مدارسی می باشند که تلاش می نمایند با به وجود آوردن فضای آموزش – یادگیری و ارتقا نظام مدیریتی مدرسه، دانش­‌آموزانی پژوهشگر و خلاق پرورش دهند. در مدرسه‌ هوشمند هر دانش آموزی که از توانایی بیشتری برخوردار باشد می­ تواند بیشتر یاد بگیرد به دلیل اینکه برنامه‌­های آموزشی به صورتی طراحی گردیده اند که می­توانند پاسخگوی احتیاجات گوناگون دانش‌­آموزان باشند. در مدارس هوشمند، رایانه در شیوه آموزش و سنجش بسیار اثرگذار می باشد و موجب ایجاد تغییرات در برنامه‌­های درسی می شود ولی مدارس تاکنون عملکرد اجتماعی‌شان را حفظ نموده و دانش‌­آموزان را در روابط اجتماعی‌شان یاری می‌­کنند. همچنین در مدارس هوشمند، دانش‌­آموزان شیوه پردازش میزان زیادی از اطلاعات را یاد می گیرند و این موجب می شود که یادگیری شان بهتر و عمیق‌­تر صورت گیرد. در نتیجه به وجود آوردن مدارس هوشمند به برنامه‌­ریزی طولانی مدت احتیاج دارد. به این معنی که علاوه بر تغییر روش های تعلیم ، زمینه سازی ارتباطی، تعلیم معلمان بر اساس فناوری جدید مورد استفاده، اولیا را نیز باید آماده نمود. لازم به ذکر است که این مدارس باید از نظر فیزیکی و معماری با مدارس سنتی متفاوت ساخته شوند.


لیست مقالات