راه کار مناسب مدارس برای مصرف کمتر کاغذ در مدرسه با سامانه هوشمند مدارس

مدرسه هوشمند چیست؟

به دلیل پیشرفت با سرعت تکنولوژی و عوض شدن عادات مردم به طرف بکارگیری از وسایل الکترونیکی در سال های اخیر موجب گردیده که نظام آموزشی بدون کاغذ (الکترونیک یا Paperless) ایجاد گردد و تکنولوژی های مرتبط با آن عرضه شود. این مورد در کشورهایی که با کمبود منابع اولیه کاغذ مواجه می باشند بسیار مفید و سودمند است. 
وجود تکنولوژی های مدرن در کلاس های درس موجب می گردد تا تعلیم اصلاح شود و مدارس و دانشگاه های بسیاری از کامپیوتر و موبایل بکار برند تا کارکرد دانشجویان و دانش آموزان را بهبود بخشند. هنگامی که موضوع کلاس درس بدون استفاده از کاغذ مطرح می شود، دانشگاه ها و مدارس رویکردهای گوناگونی دارند. از جمله این روش ها استفاده از یک تب لت و پروژکتور به جای کتاب، کاغذ و خودکار می باشد.

سامانه هوشمند سبب می شود حجم تعداد زیادی از فعالیت های مدرسه کمتر شود به دلیل اینکه بااهمیت ترین مسئله مدارس انجام فعالیت های معمول به صورت سنتی می باشد. حدودا کلیه مدارس میزان بسیاری از کارهایشان با کاغذ انجام می شود که این موضوع مستلزم هزینه‌ زیاد و خسته کننده می باشد. همچنین نگهداری اطلاعات به روش سنتی پرهزینه و دشوار می باشد ولی مدارسی که به روش جدید و از طریق سامانه هوشمند ، مدرسه را مدیریت می کنند موجب می شود کلیه فعالیت ها به صورت اتوماتیک ، سریع ، با دقت بسیار و با نیروی انسانی کمتر صورت گیرد. در ضمن این کار موجب می شود هزینه های جانبی مدرسه از جمله هزینه کاغذ به میزان چشمگیری کاهش یابد و این هزینه برای امور بنیادی آموزش نیز صرف شود.

دستاوردها

کلاس درس بدون استفاده از کاغذ دارای مزایای بسیاری برای معلم و چه دانش آموز می باشد. نخستین مزیت آن، وجود نداشتن کاغذهایی می باشد که ممکن است گم شوند، فراموش شوند و یا با گذشت زمان از بین روند. از مزایای دیگر آن برای معلمان این است که احتیاج به کپی کردن جزوه ها نمی باشد به ویژه هنگامی که دستگاه کپی کار نکند این کار بسیار دشوار می باشد. همچنین می توانند مطالب آموزشی را به جای کپی کردن جزوات بر روی سامانه هوشمند قرار دهند که با این کار علاوه بر مصرف کاغذ کمتر، مطالب برای همیشه در سامانه قرار می گیرد و در دسترس می باشد.

در این روش دانشجویان و دانش آموزان احتیاجی به دسته بندی جزوات آموزشی خود ندارند و می توانند تمامی مطالب و جزوات را در اختیار داشته باشند. همچنین نیازی به حمل کردن جزوات سنگین برای دانش آموزان وجود ندارد.

همچنین به منظور ارائه کارنامه و وضعیت تحصیلی دانش آموزان می توان از سامانه هوشمند مدارس استفاده نمود و به جای چاپ کارنامه به صورت کاغذی آن را در اپلیکیشن نشان داد و از این طریق مصرف کاغذ کاهش می یابد.

به منظور مصرف کاغذ کمتر، مدارس می توانند آزمون های خود را به صورت کاغذی چاپ نکنند و در سامانه هوشمند قرار دهند و دانش آموزان در سامانه به سوالات پاسخ دهند. با این کار مصرف کاغذ در مدسه کاهش می یابد.


لیست مقالات