مدرسه هوشمند

مدرسه هوشمند چیست؟

مدرسه هوشمند مدرسه ای می باشد که اداره کردن و مدیریت آن طبق تکنولوژی کامپیوتر و شبکه می باشد. در حالت کلی مدرسه هوشمند در سال ۱۹۸۴ به وسیله دیوید پرکینز در دانشگاه هاروارد عنوان گردید و پس از آن به طور آهسته در تعدادی از مدارس انجام شد و بعد از مدت ها تقریبا گسترش پیدا کرد، به صورتی که در حال حاضر بعضی از کشورهای توسعه یافته از این مدارس به منظور تربیت نیروی انسانی در برنامه های توسعه خود بکار می برند.

ویژگی های یک مدرسه هوشمند

از جمله ویژگی های بارز مدارس هوشمند می توان گفت که پروسه آموزش تنها به ساعات ویژه ای از روز اختصاص نمی یابد و میتوان اعلام کرد که مدارس هوشمند در هیچ زمان تعطیل نخواهند بود. در این نوع مدارس هر یک از دانش آموزان در هر ساعت از شبانه روز می تواند به وسیله اینترنت و شبکه و یا نرم افزارها به تعلیم بپردازد و در کلاس های آموزش از راه دور و غیرحضوری شرکت نماید. 

مدارس هوشمند از قوانین گذشته مدارس که همان همراه داشتن جزوات و کتب درسی است مستثنی می باشند. در یک مدرسه هوشمند، دانش آموزان به منظور حضور یافتن در یک کلاس فقط به یک لپ تاپ و یا تبلت نیاز دارند تا به وسیله آن بتوانند موضوعات درسی را آموزش ببینند.

معمولا در مدارس هوشمند، ارزیابی ها و آزمون ها به شکل آنلاین صورت می گیرد و همین موضوع موجب می گردد که دانش آموز در همه حال به منظور آزمون های گوناگون آمادگی داشته باشد. لازم به ذکر است این مورد موجب می شود که معلمان بسیار راحتتر دانش آموزان را بسنجند و دیگر نگران صحیح کردن برگه های امتحانی گوناگون نباشند.

از مزیت های دیگر مدرسه هوشمند می توان به سیستم حضور غیاب هوشمند اشاره کرد. دانش آموزان به وسیله کارت هایی که در اختیار دارند و یا اثر انگشت، لحظه وارد شدن خود به مدرسه را ثبت می نمایند و از این روش به درستی مشخص می شود که دانش آموز در چه ساعتی وارد و در چه ساعتی از مدرسه خارج گردیده است. این موضوع می تواند تا میزان زیادی ، نگرانی های والدین در مورد اینکه آیا فرزندشان به مدرسه رسیده است یا خیر کاهش دهد.

به دلیل اینکه در این گونه مدارس ارتباطات راحت تر صورت می گیرد، یک دانش آموز در مدرسه هوشمند می تواند به آسانی با اساتید و معلمین خود ارتباط برقرار نماید و سوالات درسی خود را مطرح نماید.

تجهیزات کمک آموزشی که در هوشمندسازی مدارس از آنها بکار برده می شود عبارتند از:

  1. بردهای هوشمند که به جای تخته های سیاه از آنها استفاده می شود. به وسیله نرم افزارهای موجود، می توان امکانات گوناگونی از جمله امکان نوشتن، ضبط تصویر و دروس، ورود و خروج فایل های صوتی و تصویری و نوشتاری را فراهم کرد و آنها را نصب نمود.
  2. زنگ هوشمند مدارس که به طور اتوماتیک وار به منظور اطلاع رسانی از کلاس ها کاربرد دارد.
  3. بکارگیری از کامپیوتر و لپ تاپ و تبلت های هوشمند که می توان انواع برنامه های گوناگون را به منظور بالابردن میزان سطح آموزش دانش آموزان نصب نمود.
  4. دیتا ویدئو پروژکتور : وسیله ای می باشد که عکس های موجود در کامپیوتر را بر روی پرده نشان داده و یا بر روی برد هوشمند منتقل می کند و می توان به وسیله آن امکان مشاهده تصاویر زنده و جذاب را برای دانش آموزان ایجاد نمود.
  5. سیستم ساختمان هوشمند به منظور مدیریت مصرف انرژی و کنترل نور، درجه حرارت ، ورود و خروج، نشت آب ، اطفای حریق و …. را انجام می دهد.
  6. دستگاه حضور و غیاب که زمان ورود و خروج دانش آموزان و کارکنان مدارس را درج می کند و اولیا را از ساعات ورود و خروج دانش آموزان مطلع می کند.
  7. به وجود آمدن تنوع و خروج از روش مشابه و سنتی آموزشی از اهدافی می باشد که اگر طرح به صورت دقیق انجام شود می تواند راندمان کاری را در مدرسه بالا برد و آموزش را امری جذاب تر برای دانش آموزان نماید.
  8. دانش آموز در این سیستم از اهمیت زمان آگاه می شوند و به درستی یاد می گیرند که به چه صورت در کوتاهترین زمان به خواسته ها و نیازهای خود به وسیله تکنولوژی و فناوری دست یابند. 

لیست مقالات