کلاس آنلاین
نرم افزار برگزاری کلاس آنلاین
کلاس آنلاین
نرم افزار برگزاری کلاس آنلاین

سیستم مدیریت آموزشی(LMS)

 سیستم مدیریت آموزشی یاهمان(lms)سیستمی است برپایه مدیریت آموزشی و از پایه و اثاثه دارای دیتابیس و پایگاهایی میباشد که در آن تمامی اناوین آموزشی به هم متصل می باشندو معمولاپایه و اثاث سیستم های مدیریت آموزشی برمبنای دوره ی درسی یا دوره آموزشی یابه اصطلاح course می باشد.

درسیستم های مدیریت آموزشی همه چیز حول محور course های آموزشی یادوره های آموزشی می چرخندوتمامی عناصر دیگر به نوعی وابسته به آن هستند.

طراحی و تولیدپایگاه های داده ی وابسته به Lms تاحدودی پیچیده و سخت می باشدو برای طراحی و تولید آن نیازاست که حتماتجربه ساخت این مورد را داشته باشیم و عناصربسیاری را پیش بینی کنیم و رابطه بین جداول آموزشی رابدانیم.

جداول اصلی و موردنیازی که درسیستم های مدیریت آموزشی نیازهستند بخش اصلی آن رادوره های آموزشی تشکیل میدهند و بخش های دیگری دارد که در زیر آن هارا نام میبریم و هرکدام را به اختصار توضیح میدهیم:

 1. دوره های آموزشی
 2. گروه های دوره آموزشی
 3. کاربران
 4. نقش های کاربران
 5. گروه های کاربران
 6. کلاس بندی ها
 7. نمرات
 8. آزمون ها
 9. جدول ارتباطی بین دوره های آموزشی و کاربران و...این هامواردی بودند که در راس یک سیستم مدیریت آموزشی وجوددارند و البته تعداد بسیار زیادی ازجداول مختلف دیگرهم موردنیازهستندکه دراین مقاله نمیگنجد که آن هارانام ببریم.برای تولید یک سیستم مدیریت آموزشی باید حتما به متخصصین مختلف روی آوریم و ازآن ها کمک بگیریم درغیراین صورت احتمالش زیادهست که پروژه به مشکلات زیادی بربخوردبه عنوان مثال متخصصینی که نیازهست دراین نوع پروژه هابه کارببریم درزیرنام میبریم:
 10. ص نرم افزار تحت وبمتخص
 11. متخصص نرم افزارسمت ویندوز
 12. متخصص نرم افزارسمت اپلیکشن موبایل
 13. کارشناس ارشدبرنامه بنویسی
 14. مدیرپروژه
 15. مشاورآموزش
 16. این هامواردی بودندکه درراس کارقراردارندو البته مواردبسیاره دیگری هم وجوددارندکه دراین مقاله به آن نمیپردازیم.

معمولاسوالات زیادی درذهن افرادوجودداردکه این سوالات رامیتوانیم به شرح زیر نام ببریم:

 1. سامانه مدیریت آموزشی یاسیستم مدیریت آموزشی چیست؟ یاLmsچیست؟
 2. Lms های اپن سورس کدامند؟یاسامانه های مدیریتی آموزشی متن بازکدامند؟
 3. بهترین سامانه ی مدیریت آموزشی چیست؟
 4. چه طورمیتوان یک سیستم مدیریت آموزشی ساخت؟
 5. آموزش و راهنمایی سامانه ی مدیریت آموزشی
 6. بهترین سامانه ی مدیریت آموزشی درایران کدام است؟
 7. آیا مودل یک سامانه مدیریت آموزشیست؟
 8. نرم افزارمودل(سامانه مدیریت آموزشی مودل)چیست؟و چگونه کارمیکند؟
 9. طریقه ی نصب و راه اندازی مودل چگونه است؟

این موارد را نام بردیم و درموردهرکدام به اختصاص توضیح میدهیم.درابتدا درمورد مودل مختصری توضیح میدهیم که سامانه ی مدیریت آموزشی مودل چیست و چگونه کارمیکند؟ در موردسامانه مدریتی آموزشی مودل بایدبه اطلاع برسانیم که این سیستم یک سیستم اپن سورس یا متن باز می باشد به این معنا که سورس کد های این سامانه در اختیار همگان قراردارد و همه میتوانند ازاین سورس کدها استفاده کنند. سامانه ی مودل  سامانه ای است که طی سالیان سال توسط متخصصین آموزشی در کشورهای مختلف ساخته و تکمیل شده است و برنامه نویسان متعددی روی این پروژه کارکرده اند که ماژولار می باشد و میتوان ماژول های متعددی روی آن کار کارکرده اند.ازمزیت های این برنامه این است که ماژولار می باشد و میتوان ماژورهای متعددی به آن اضافه کرد و همین راز موفقیت یک سامانه مدیریت آموزشی اپن سورس  می باشد.سامانه مودل یک مزیت دیگری که دارد این است که در آن تنهایک زبان و یک کشور دیده نشده و این سامانه چند زبانه میباشد و همچنین دارای تغییر جغرافیا تغییر زمان وتغییر زبان می باشد.در مورد سوالی که بهترین نرم افزار سیستم مدیریت آموزشی چیست باید بگوییم به صراحت نمیتوان بهترین  Lms را نام برد زیرا LMS های متعددی (اپن سورس یاغیر اپن سورس)ساخته شده اند که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند.معمولا سامانه هایی که به صورت اپن سورس نوشته شده اند بسیارسریع توسعه یافته و به دست همگان میرسد اما به شرطی که این سامانه ها از پایه و اثاث  روی اصول نوشته شوند و توسط متخصصین آموزشی و برنامه نویسی بازبینی شوند در سامانه های مدیریت آموزشی باید ابتدا هدف مبدا و مقصد مشخص شود تا پرژه به بیراهه نرود درغیر این صورت کوچک ترین ضعف درتصمیم گیری و هدف گزاری میتواند باشکست این سامانه روبه رو شوند در این سیستم ها معمولا هدف را به صورت دانش آموز محور و معلم محور درنظر میگیرند پروژه هایی که با اهداف دانش آموز محور ساخته می شوند پروژه هایی هستند که دیده توسعه دهنده از جانب دانش آموزان یا هنرجویان یا افرادی که در این سیستم آموزش میبینند باز است و این گونه پروژه ها در زمینه ی کمک به دانش آموزان بسیار قوی هستند.

در سیستم های آموزشی  همه چیز خاص  این سیستم ها طراحی میشود  به عنوان مثال سیستم ثبت نام سیستم ورود به سامانه سیستم کلاس بندی ها انتخاب دوره ها سیستم خرید دوره های آموزشی تولید کارنامه تولیدآزمون ها تولید کلاس های آنلاین و...از مواردی است که درابتدا به صورت دانش آموز محور در نظر گرفته شده و با پیشرفت کار پروژه به سمت صحیحی سوق داده میشود.سیستم های مدیریت آموزشی که دانش آموز محور میباشند تا حد خیلی زیادی در آن بحث آموزش  بلد و پر رنگ میباشد و توسعه دهنده یا سازنده خودرا در جایگاه دانشجو یا دانش آموز قرار میدهد در دانشگاه هایی که از سیستم های LMS استفاده میکنند اکثر کار ها اتوماسیون شده و کار بخش آموزش دانشگاه بسیار راحت میباشد در زمان گذشته انتخاب واحد ها به دوش مدیران آموزشی و عوامل آموزشی در  دانشگاه ها بود و صف های طولانی در روز های انتخاب واحد برای دانشجو ها تولید میشد که باعث دل زدگی ها و ناراحتی ها وشکایت هایی میشد که دانش آموزان زمان های طولانی بابت این انتخاب واحد ها میگذاشتند و ممکن بود یک روز زمان کاری آن ها را بگیرد.

در سامانه های دانشجو محور این مشکلات به صورت کلی حل شده دانشجو با خیال راحت از هرنقطه ای حتی از گوشی موبایلش میتواند وارد LMS دانشگاه شود و برای سامانه هایی که تحت وب نیستند دانلود LMS موبایل و ویندوز انجام شود و سپس به راحتی وارد شوند و در آن شروع به فعالیت کنند.

سیستم های مدیریت آموزشی در  کلانشهر ها که دسترسی به اینترنت زیاد است و به سهولت دانش آموزان و دانشجویان  میتوانند از سیستم های اینترنتی استفاده کنند بسیار توسعه یافته و مدیران آموزشی از این امر بسیار بسیار بهره میبرند.

در مورد سیستم های مدیریت آموزشی معلم محور هسته اصلی سامانه به همان صورت قبلی میباشد و با همان پایگاه های داده سامانه شکل میگیرد اما از لحاظ  Ui وUX سامانه تفاوت زیادی با سامانه های دانشجو محور دارد.در سامانه های مدرسین محور بیس و اثاث در این مبنا قرار دارد که مدرس میخواهد دوره های آموزشی خود را تولید کند و آن ها را به اشتراک بگذارد.اشتراک گذاری در این مبحث به معنای انتشار دانش و تجربه مدرس به صورت آنلاین وقابل دانلود یا غیر قابل دانلود و ارائه آن به کاربران دانشجویان و دانش آموزان میباشد به نحوی که قالب های مختلفی برای ارائه وجود دارد به عنوان مثال ممکن است قالبی تحت عنوان خرید وجود داشته باشد و قالبی تحت عنوان دانلود رایگان همچنین میتوانند قالب هایی تحت عنوان نمایش به صورت زنده یا لایو وجود داشته باشد که نه قابلیت دانلود را داشته باشد و نه هزینه  خریدی در کار باشد. 

درآمد های حاصل از سیستم های مدیریت آموزشی به چه نحو است؟ یک معقوله بسیار مهم و با ارزش در سیستم های معلم محور بحث درآمد و دریافت هزینه میباشد.در این سیستم ها ساز و کار باید به گونه ای باشد که مدرسین انگیزه ی آموزشی در آن ها لیجاد شود و بتوانند به راحتی از پس مخارج آموزشی تدریس آنچه درس داده میشود برآیند.

نحوه ی درآمدزایی سیستم های آموزشی به شکل های مختلف می باشد.امروزه با پیشرفت تکنولوژی تمامیه ی صنف های  قابل تبدیل به قالب آنلاین و اینترنتی به این سمت رفته اند که بتوانند از آنچه وجود دارد درآمد کسب کنند و تا حد ممکن این آموزش ها را و این ارائه ها را به صورت غیر حضوری و از راه دور (ریموت) انجام دهند.

یکی از پر درآمد ترین و بهترین گزینه هایی که  بر سر راه معلمین جویای درآمد وجود دارد تدریس و مشاوره در قالب و پلت فورم های کلاس های آنلاین میباشد. راه دیگری که برای کسب درآمد درکلاس های آنلاین وجود دارد فروش محتوای آموزشی فروش بانک سوالات نمونه سوالات با ارزش فروش آزمون های طبقه بندی شده فروش اینترنتی فیلم های از قبل تهیه شده میباشد.

ارزش سیستم های مدیریت آموزشی برای مدیران و موسسان به چه صورت است.یکی از مهم ترین و برترین مزایای سیستم های مدیریت آموزشی این است که تا حد خیلی زیادی کار مدیران و موسسان و حتی مشاورین را راحت کرده و در تصحیل و تصریع امور آموزشی نقش بسیار پر  رنگی را ایفا میکنند. همان ظور که قبلا اشاره شد در سیستم های مدیریت آموزشی که به صورت غیر آنلاین و سنتی عمل میکردند بار زیادی به دوش مشاورین و مدیران مجتمع های آموزشی  مانند مدارس دانشگاه هاآموزشگاه های زبان ؛آموزشگاه های دیگری مانند آموزشگاه های موسیقی رانندگی و...وجود داشته است که باعث شده کار آن ها به ساعت های طولانی بی انجامد و اموری که انجام آن ها توسط سیستم های اتوماسیون مدارس در زمان کوتاه انجام میشود در آن زمان  ده ها برابر زمان از آن ها گرفته و حتی ضریب خطای این سامانه ها بسیار زیاد بوده در سیستم های مدیریت آموزشی آنلاین و مدرن که تمام مسئولیت مسئولین مدارس بر دوش این سامانه ها قرار گرفته بسیار بسیار کا راحت شده و آن ها میتوانند در مدت زمان کوتاهی به راحتی کار های بزرگ انجام دهند سامانه های مدیریت آموزشی تحت عناوین مختلف به ثبت میرسند و مشهور و معروف میشوند به عنوان مثال برخی از این سامانه ها با نام سامانه هوشمند سازی مدارس سامانه هوشمند سازی دانشگاه ها ارئه میشوند که نامی از lms در آن وجود ندارد اما پشت پرده این سامانه ها در یک شاخه و یک دسته بندی قرار میگیرند.سوالاتی که در انتها مطرح می شود و شما عزیزان را به چالش میکشیم 

 1. آیا حضورسامانه های مدیریت آموزشی درمدارس دانشگاه ها و دیگر مجتمع های آموزشی و موسسات آموزشی ضرورس است یا خیر؟
 2. آیا سیستم ها مدیریت آموزشی بومی درکشور وجود دارند یا خیر؟ 
 3. آیا حنما نیاز است که سیستم های برتر آموزشی در شهر های بزرگی مانند تهران اصفهان شیراز مشهد تبریز استان البرز ساخته شوند یا سامانه های خوب میتوانند در شهر های مختلف تحت عناوین مختلف و زیر نظر متخصصین متوحر ساخته شود ؟
 4. آیا  سیستم مدیریت آموزشی مودل بهترین نرم افزار میباشدو بهترین انتخاب میباشد یا میتوان از lms های بومی در داخل ایران استفاده کرد ؟
 5. چه ضرر هایی متحملآموزشگاه هایی میشود که از سامانه های هوشمند سازی مدارس و دانشگاه ها استفاده نمیکند؟
 6. بهترین نرم افزار های هوشمندسازی آموزشی یا LMS در کشور و در جهان کدامند؟
 7. مزیت های سامانه های آموزشی داخل کشور (بومی) نسبت به سامانه های غیر بومی (مانند مودل) چیست؟
 8. نحوه ی مقایسه ی LMS ها چیست و چه طور میتوان آن هارا ارزیابی کرد؟
 9. فیلد ها و فیچر های بولد و پر رنگ در سامانه های آموزشی برای مقایسه ی آن ها با هم کدامند؟
 10. چه طور میتوان یک LMS تولید کرد؟
 11. سایت های راهنمای LMS های آموزشی کدامند؟
 12. بهترین سایت های دانلود نرم افزار مدارس و نرم افزار دانشگاه ها کدامند؟
 13. نحوه دانلود رایگان سیستم های محتوای آموزشی تحت اپلیکشن های اندروید و آیفون (IOS) کدام است ؟

مزایا و معایب سیستم های آموزشی تحت وب نسبت به سیستم های آموزشی تحت کاربر (ویندوز) APP و...

برای تولید یک سیستم مدیریت آموزشی یا یک lms همان طور که بیشتر شرح داده شد موارد مهمی را باید در نظر گرفت که مهم ترین آن ها یک تیم برنامه نویسی قوی و با تجربه و یک تیم آموزشی قوی و با تجربه است اما سوال اینجاست که تیم آموزشی با تجربه چرا نیاز است؟ جواب این سوال دراین نکته خلاصه میشود که متخصصین برنامه نویسی و متخصصین نرم افزار از نیاز های آموزشی خبر دار نیستند و فقط در حد تخصص ساخت نرم افزار میتوانند به توسعه و تولید این نرم افزار گران بها کمک کنند و در جواب سوال بعدی که چه متخصصین نرم افزاری برای این کار نیاز است ؟باید بگوییم زبان برنامه نویسی چندان مهم نیست و آنچه مهم است این است که از قابلیت ها و تکنیک های جدید و به روز استفاده شود و از سیستم های قدیمی استفاده نشود و همچنین گروهی که میخواهند این سامانه را طراحی وپیاده سازی کنند باید سابقه ی برنامه نویسیه بالای 10سال داشته باشندچرا که این سامانه بسیار حساس و بسیار با ظرافت بالایی می باشد و ارتباطات بسیار پیچیده و سنگینی در پس بک گراند این سامانه وجود دارد مانند ارتباطات بین جداول پایگاه داده که بسیار پیچیده میباشد.


مقالات مشابه

تجهیزات هوشمندسازی مدارس نرم افزار تولید و صدور کارنامه مدارس هوشمند نرم افزار ارتباط والدین و اولیاء با مدرسه چگونه می توان از طریق اپلیکیشن آزمون آنلاین در مدرسه برگزار کرد؟ مقایسه تاثیر دو روش آموزش مجازی و سنتی در یادگیری درس نقش آموزش مجازی و کلاس آنلاین مدارس در یادگیری بهترین نرم افزار آزمون ساز مدارس کدام است مقایسه کلاس های آنلاین ادوبی کانکت و بیگ بلو باتن مزایا و معایب کلاس آنلاین بیگ بلوباتن چیست؟ سامانه مدیریت یادگیری الکترونیک (LMS) بومی کشور نرم افزار کارنامه ساز رایگان نرم افزار تکالیف درسی رایگان سامانه مدیریت یادگیری یا LMS رایگان نرم افزار حضور و غیاب رایگان بدون نیاز به دستگاه تکالیف هوشمند چیست نرم افزار مدارس غیرانتفاعی
لیست مقالات