تکمیل کارنامه راهنمای سامانه هوشمند مَدیار

در بخش کارنامه بعد از کلیک بر روی گزینه "افزودن" و ایجاد کارنامه، شما می توانید کارنامه ای را که ثبت و ایجاد نموده اید ملاحظه کنید. در این زمان وضعیت کارنامه به صورت "تکمیل نشده" می باشد. به منظور تکمیل کارنامه بر روی گزینه "تکمیل" کلیک کنید. سپس صفحه ای باز می شود که در آن تعدادی جدول وجود دارد که هر یک از آنها شامل مواردی می باشند که عبارتند از:

جدول اول

در این جدول نام کارنامه، تاریخ صدور کارنامه، شناسه کارنامه، مشخصات فردی دانش آموز کلاس، نام مدرسه، کلاس و مقطع نشان داده می شود که در زمان صدور کارنامه به صورت اتوماتیک پر می شود. (تمامی فیلدهایی که دارای علامت # همراه با نام انگلیسی می باشد) به صورت اتوماتیک پر می شود.

شما می توانید در هر قسمت از جدول کلیک نمایید و مطالبی را اضافه یا کم کنید. همچنین می توانید بعضی فیلدها را حذف کنید و یا به صورت دستی وارد نمایید.

لازم به ذکر است شما می توانید رنگ بکگراند جدول را تغییر دهید. برای اینکار کل جدول را انتخاب نمایید و سپس راست کلیک کنید و از بخش cell گزینه cell properties را انتخاب نمایید. سپس یک پنجره باز می شود وارد قسمت advanced شوید و بر روی گزینه background color کلیک کنید و رنگ موردنظر خود را انتخاب نمایید و سپس بر روی گزینه "ok" کلیک نمایید.

در صورتی که بخواهید از کارنامه ها پرینت بگیرید می توانید بکگراند کارنامه را سفید کنید تا جوهر کمتری در زمان چاپ مصرف گردد.

جدول دوم

در این جدول شما می توانید دروس و نمرات را انتخاب نمایید .

این جدول شامل 6 ستون می باشد:

  • ستون اول: در این ستون هر یک از دروسی را که می خواهید در کارنامه قرار داشته باشد را با تیک زدن انتخاب می کنید. 
  • ستون دوم: برای مقطع و کلاسی که می خواهید برایش کارنامه صادر نمایید، تمام دروس در این قسمت نشان داده می شوند.
  • ستون سوم: در این قسمت در کنار نام "ستون 1" یک عکس مداد یا گزینه ویرایش وجود دارد که با کلیک کردن بر روی آن یک صفحه باز می شود که مربوط به تنظیمات این ستون می باشد. در این قسمت باید فیلدهای مشخص شده را پر نمایید:

1. وارد کردن نمرات: در این قسمت تعیین می کنید که نمرات به صورت دستی وارد کارنامه شوند و یا به صورت اتوماتیک و با استفاده از نمرات موجود در سیستم

  • در صورتی که گزینه "پر کردن نمرات به صورت دستی" را انتخاب نمایید، صفحه ای باز می شود که نام ستون را انتخاب می نمایید و گزینه "ثبت" را می زنید و نیازی به پر کردن سایر فیلدها نمی باشد. 
  • اگر گزینه "استفاده از نمرات موجود" را انتخاب نمایید باید سایر فیلدها را نیز تکمیل کنید.

2. نوع آزمون : در این قسمت شما اسامی آزمون هایی که برگزار کرده اید و نمرات آن را وارد سیستم نموده اید مشاهده می کنید. در این بخش شما آزمون یا آزمون هایی را که می خواهید نمرات آنها در کارنامه دخیل باشند را انتخاب می کنید. برای نمونه شما 4 آزمون تاکنون برگزار کرده اید و به نام های آزمون کلاسی، آزمون میان ترم و آزمون ماهانه آبان و آزمون هفتگی می باشند. در صورتی که بخواهید نمرات آزمون کلاسی و آزمون میان ترم در کارنامه دخیل باشد در این قسمت، این دو آزمون را انتخاب می کنید.

3. از تاریخ : در این قسمت شما تعیین می کنید که نمرات از چه تاریخی به بعد برای قرار گرفتن در کارنامه در نظر گرفته شود.

4. تا تاریخ : در این بخش شما مشخص می کنید نمرات آزمون تا چه تاریخی در کارنامه دخیل باشد.

5. نام ستون : برای ستون یک اسم انتخاب نمایید.

6. نمایش نمرات از چند نمره : شما در این قسمت مشخص می کنید که نمرات می خواهید از چند محاسبه شود و در کارنامه نشان داده شود. برای مثال از 10 نمره، از 100 نمره ، از 20 نمره. همچنین ممکن است یکی از آزمون های شما از 20 نمره باشد و یکی از آزمون هایتان از 5 نمره باشد. زمانی که انتخاب می کنید نمرات از 20 باشد سیستم به صورت اتوماتیک آزمونی که از 5 نمره بوده را به 20 نمره تبدیل می کند و میانگین نمرات را در کارنامه قرار می دهد.

پس از تکمیل این فیلدها و قبل از زدن دکمه "ثبت" می توانید دکمه "پیش نمایش" را بزنید و نمرات قرار گرفته در کارنامه را ملاحظه کنید. در صورتی که این نمرات صحیح بود می توانید پنجره ای که جدید باز شده را ببندید و به پنجره قبلی برگشته و بر روی گزینه "ثبت" کلیک نمایید.

  • ستون پنجم: در صورتی که بخواهید اطلاعات آزمون دیگری را در کارنامه قرار دهید می توانید با کلیک کردن بر روی علامت "+" یک ستون اضافه نمایید و مراحل قبلی را دوباره برای یک آزمون دیگر انجام دهید.
  • ستون ششم: اهداف درس می باشد که از طرف آموزش و پرورش برای هر درس ارائه شده است و به صورت اتوماتیک این ستون پر می شود.

جدول سوم

این جدول شامل چهار بخش می باشد که عبارتند از معدل نمرات، ثبت کننده، نام مسئول و امضا و ملاحضات که به جز معدل نمرات می توانید بقیه موارد را به صورت دستی پر نمایید. همچنین می توانید کل ستون را حذف کنید تا در کارنامه قرار نگیرد.

سپس دکمه "ثبت" را بزنید. در این مرحله کارنامه ثبت می گردد و به مرحله بازبینی کارنامه می رود.