افزودن آزمون بخش 1 راهنمای سامانه هوشمند مَدیار

به منظور ایجاد آزمون آنلاین جدید بر روی گزینه "افزودن" کلیک نمایید. سپس فیلدهای زیر را تکمیل کنید.

  • نام آزمون : اسم آزمون را انتخاب نمایید. مانند آزمون کلاسی خرداد
  • تاریخ شروع : در این قسمت تاریخ و ساعت آغاز آزمون را مشخص نمایید.
  • تاریخ پایان : در این قسمت تاریخ و ساعت پایان آزمون را مشخص نمایید.
  • زمان آزمون : مدت زمان لازم برای انجام آزمون را در این قسمت مشخص نمایید. برای مثال 20 دقیقه. یعنی دانش آموز از هنگامی که آزمون را شروع می کند به مدت 20 دقیقه زمان دارد تا به سوالات پاسخ دهد و هنگامی که زمان آزمون پایان یابد، آزمون به صورت اتوماتیک تمام شده و سوالاتی که تا آن زمان دانش آموز پاسخ داده، ثبت می گردد.
  • فعال : زمانی که آزمون را فعال نمایید در صورتی که آزمون دارای سوال باشد، سوالات را نمایش می دهد. در نتیجه تا هنگامی که سوالات را به صورت کامل قرار نداده اید و آزمون را بررسی نهایی نکرده اید گزینه فعال را نزنید.
  • نوع آزمون : در این قسمت باید نوع آزمون را مشخص نمایید که به صورت متنی باشد یا تصویری. در آزمون متنی تمامی سوالات را به همراه پاسخ ها باید در سامانه به صورت دستی وارد نمایید و در آزمون تصویری فقط عکس برگه سوالات را قرار می دهید و در قسمت کلید پاسخ باید جواب های صحیح را مشخص نمایید. 
  • مخاطب : در صورتی که این آزمون برای کلیه دانش آموزان مدرسه می باشد باید "همه دانش آموزان" را انتخاب نمایید. در غیر این صورت می توانید یک کلاس خاص یا یک مقطع خاص را انتخاب نمایید.

سپس بر روی دکمه "ثبت" کلیک کنید.

در این هنگام در قسمت آزمون ها، آزمون جدید را مشاهده می نمایید ولی وضعیت آن "بدون سوال" می باشد. به منظور قرار دادن سوالات در قسمت عملیات بر روی مربع آبی رنگ کلیک کرده و گزینه "سوالات" را انتخاب کنید. این بخش خالی می باشد و هیچ سوالی در آن قرار نگرفته است. برای اضافه کردن سوال بر روی گزینه "افزودن" کلیک نمایید. در قسمت "متن سوال" سوال را قرار دهید و سپس قسمت گزینه ها را تکمیل نمایید. لازم به ذکر است در قسمت متن سوال و گزینه ها می توانید عکس هم قرار دهید. در قسمت "توضیحات" معلم می تواند پاسخ تشریحی سوال را قرار دهد و دانش آموز در پاسخ نامه می تواند این توضیحات را ملاحظه کند. سپس در پایین صفحه و در قسمت "گزینه صحیح" باید گزینه درست را انتخاب نمایید که برای تصحیح اتوماتیک آزمون کاربرد دارد. بعد گزینه "ثبت" را بزنید. در این زمان سوال قبلی به صورت اتوماتیک ثبت می شود و باید سوال بعدی را قرار دهیم. زمانی که تمامی سوالات را قرار دادید بر روی گزینه "بازگشت" کلیک نمایید. شما می توانید سوالات را به همراه جواب ها و پاسخ صحیح در این قسمت مشاهده کنید. سپس در منو سمت راست بر روی گزینه "آزمون آنلاین" کلیک نمایید. شما آزمون ایجاد شده را می توانید ملاحظه کنید. در این زمان وضعیت آزمون به صورت "شروع نشده" می باشد تا زمانی که ساعت و تاریخ برگزاری آزمون فرا برسد و در این زمان وضعیتش تغییر می کند.