پیامک (SMS)راهنمای سامانه هوشمند مَدیار

بخش پیام با پیامک بسیار متفاوت می باشد. بخش پیام ها مربوط به پیام های اینترنتی می باشد مانند پیام ها در تلگرام ، واتس آپ و ... در بخش پیام ها به منظور ارسال و دریافت پیام تنها نیاز به اینترنت خط می باشد و نیاز به شارژ پولی خط نیست و هزینه ای برای ارسال پیام پرداخت نمی شود. ولی بخش پیامک یا SMS همان شیوه سنتی پیام رسانی می باشد که در مقایسه با بخش پیام دارای ضعف هایی می باشد. مهمترین ضعف بخش پیامک این است که شامل هزینه می باشد و مدرسه به منظور ارسال پیامک باید پنل پیامک خود را شارژ نماید که برای مدرسه هزینه دارد. ضعف دیگر بخش پیامک این است که امکان ارسال عکس، فایل، ویدئو وجود ندارد ولی در بخش پیام ها امکان ارسال این موارد وجود دارد. در بخش پیام ها امکان ارسال پیام به صورت گروهی وجود دارد ولی در ارسال پیامک همچین امکانی وجود ندارد. در لحظه ارسال پیام اینترنتی، notification یا هشدار آن بر روی صفحه اولیا ظاهر می گردد که مانند پیامک می باشد.

تنها مزیت پیامک(SMS) نسبت به پیام این است که در صورتی که تعدادی از اولیا در سامانه مدیار عضو نباشند یا به دلیل مدل گوشی نتوانند سامانه مدیار را بر روی گوشی خود نصب نمایند و یا از سامانه مدیار استفاده کنند ولی در آن لحظه اینترنت نداشته باشند از پیام های اینترنتی محروم می شوند اما با ارسال پیامک می توانید به تمام اولیا (چه افرادی که از سامانه استفاده می کنند یا استفاده نمی کنند و اینترنت دارند یا اینترنت ندارند) اطلاع رسانی کنید و در مواقع ضروری و حساس که احتیاج است تمامی اولیا از یک موضوع خاص مطلع شوند بسیار کاربرد دارد.

قسمت های مختلف پیامک (SMS)

  • فرستنده : فردی که پیام را ارسال کرده است.
  • گیرنده : کاربری که پیام را دریافت نموده اند.
  • شماره تلفن : شماره موبایل کاربری که پیام برایش ارسال شده است.
  • متن : متن پیام ارسال شده در این قسمت نشان داده می شود.
  • تاریخ : در این قسمت تاریخ و ساعت ارسال پیامک نشان داده می شود.

ارسال پیامک

برای ارسال پیامک یا همان SMS ابتدا بر روی گزینه پیامک جدید کلیک کنید. به منظور ارسال پیامک در قسمت متن، نوشته موردنظر را بنویسید. برای مثال : سلام خدمت اولیا گرامی

برخی اوقات شما تمایل دارید که نام دانش آموز در پیامک ذکر شود. برای نمونه : سلام خدمت اولیا محترم دانش آموز ....

به دلیل اینکه شما می خواهید این پیام را به صورت گروهی برای یک کلاس ، یک مقطع و یا کل مدرسه ارسال نمایید در نتیجه نمی توانید اسم یک دانش آموز خاص را در پیامک ذکر کنید و باید از الگوهای تعریف شده استفاده نمایید. برای مثال برای وارد کردن نام دانش آموز در پیامک باید از الگوی @FNAME و برای نام خانوادگی از الگوی @LNAME استفاده نمایید. با این کار نام و نام خانوادگی دانش آموز در پیامک ذکر می گردد و در زمان ارسال پیامک نام دانش آموز به صورت اتوماتیک جایگزین @FNAME و نام خانوادگی جایگزین @LNAME می گردد. همچنین در زمانی که شما تمایل دارید نام کاربری و رمز عبور را برای دانش آموزان ارسال نمایید می توانید از الگوهای موردنظر استفاده نمایید.

برای مثال: نام کاربری شما: @USERNAME و رمز عبور شما: @PASSWORD می باشد.

این پیامک مخصوصا در مواقعی که هنوز اولیا از نام کاربری و رمز عبور دانش آموز خود اطلاع ندارند بسیار کاربرد دارد و با ارسال این پیامک، اولیا از نام کاربری و رمز عبور فرزند خود مطلع می شوند و با استفاده از این اطلاعات می توانند وارد صفحه شخصی فرزند خود در سامانه مدیار شوند.

سپس باید مخاطبین خود را که تمایل دارید برای آنها پیامک ارسال نمایید انتخاب کنید. برای این کار در قسمت مخاطب باید مقطع ، کلاس و سمت را انتخاب کنید. لازم به ذکر است اگر به یک کاربر خاص بخواهید پیامک را ارسال نمایید در قسمت "به کاربر" می توانید آن کاربر را انتخاب نمایید و پیامک را ارسال کنید.  

قبل از ارسال باید بر روی گزینه "محاسبه" کلیک نمایید تا هزینه ارسال پیامک و میزان شارژ شما مشخص شود.

در صورتی که شارژ شما کمتر از هزینه موردنیاز برای ارسال پیامک باشد باید ابتدا پنل خود را شارژ نمایید که این کار با کلیک بر روی گزینه "شارژ" صورت می گیرد . سپس بر روی گزینه "ارسال" کلیک کنید تا پیامک ارسال گردد.