برنامه ها

یکی از بخش های بااهمیت سامانه ، قسمت برنامه ها می باشد که شامل برنامه های مدرسه، برنامه های اجرایی، برنامه های آموزشی، برنامه های امتحانی و برنامه های هفتگی است. 

آموزش تصویری بخش برنامه ها در سامانه مدیار

زمانی که وارد بخش برنامه ها می شوید می توانید تمامی برنامه هایی را که از پیش ایجاد نموده اید ملاحظه نمایید. ستون های بخش برنامه عبارتند از:

 • عنوان برنامه : اسم برنامه ای است که ایجاد نموده اید
 • ایجاد کننده: کسی که برنامه را صادر کرده است
 • کلاس ها: مخاطب برنامه می باشد و کسی است که برایش برنامه ایجاد شده است
 • تاریخ ساخت : روز و ساعت ایجاد برنامه را مشاهده می کنید
 • ویرایش و حذف : در صورتی که بخواهید در برنامه تغییراتی ایجاد نمایید وارد قسمت ویرایش شده و تغییرات موردنظر را اعمال نمایید. همچنین اگر بخواهید برنامه را حذف کنید با کلیک بر روی گزینه "حذف" این کار صورت می گیرد.

نحوه ایجاد برنامه جدید

به منظور ایجاد برنامه جدید بر روی گزینه "برنامه جدید" کلیک نمایید. سپس فیلدهای زیر را تکمیل کنید.

برنامه ها

 • نام : در این بخش اسم برنامه را وارد نمایید مانند برنامه امتحانی ترم دوم 
 • متن : اگر برنامه تان به صورت متنی می باشد می توانید برنامه خود را در این قسمت قرار دهید. همچنین در صورتی که می خواهید برنامه شما به صورت جدول باشد، می توانید راست کلیک نمایید و گزینه insert table را انتخاب کنید و یک جدول ایجاد نمایید و داخل جدول برنامه خود را قرار دهید.
 1. در صورتی که بخواهید سطری به جدول خود اضافه نمایید می توانید راست کلیک کرده و گزینه row و سپس insert row را انتخاب نمایید.
 2. اگر بخواهید سطری را از جدول حذف نمایید می توانید آن سطر را انتخاب کنید و راست کلیک کرده و گزینه Delete row را انتخاب نمایید.
 3. در صورتی که بخواهید ستونی به جدول خود اضافه نمایید می توانید راست کلیک کرده و گزینه column و سپس insert column را انتخاب نمایید.
 4.  اگر بخواهید ستونی را از جدول حذف نمایید می توانید آن ستون را انتخاب کنید و راست کلیک کرده و گزینه Delete column را انتخاب نمایید.
 5. شما می توانید رنگ هر یک از کلمات جدول را تغییر دهید و یا Bold نمایید. همچنین می توانید رنگ بکگراند جدول را تغییر دهید. برای این کار قسمتی از جدول و یا کل جدول را انتخاب نمایید و سپس راست کلیک نمایید. در قسمت cell گزینه cell properties را انتخاب کرده و در تَب Advanced قسمت Border color می توانید رنگ حاشیه جدول را انتخاب کرده و در قسمت Background color می توانید رنگ پیش زمینه جدول را انتخاب نمایید.
 • فایل: در صورتی که برنامه شما به صورت فایل و تصویر می باشد در قسمت فایل بر روی گزینه "انتخاب فایل" کلیک نمایید و عکس خود را از سیستم انتخاب نمایید و در این بخش قرار دهید.
 • مخاطب : در این قسمت شما باید مخاطب برنامه خود را انتخاب نمایید و مشخص کنید که چه افرادی این برنامه را مشاهده نمایند. در صورتی که این برنامه برای همه دانش آموزان می باشد باید گزینه "همه دانش آموزان" را انتخاب نمایید. همچنین مخاطب می تواند یک سمت خاص، مقطع خاص، کلاس خاص و یا یک کاربر یا چندین کاربر خاص باشد. همچنین شما میتوانید همزمان یک کلاس را با یک یا چند کاربر مازاد به عنوان مخاطب انتخاب کنید. یا بدون انتخاب کلاس فقط در بخش کاربران مازاد کاربرانی را که میخواهید برنامه را ارسال کنید انتخاب کنید.

سپس بر روی گزینه "ذخیره" کلیک نمایید. این برنامه در اپلیکیشن اولیا مربوطه قرار می گیرد و می توانند آن را مشاهده نمایند.

نکته 1: زمانیکه برنامه آپلود میشود تمامی مسئولین میتوانند آن برنامه را ببینند حتی اگر در بخش مخاطبان انتخاب نشده باشند.

نکته 2: شما میتوانید در بخش مخاطب فقط کلاس یا کلاس همزمان با کاربر مازاد و یا فقط کاربر مازاد را انتخاب کنید.