آزمون آنلاینراهنمای سامانه هوشمند مَدیار

در این قسمت مدرسه می تواند آزمون های تستی و تشریحی خود را در سامانه قرار دهد و دانش آموزان می توانند از طریق پنل به سوالات پاسخ دهند و سیستم به صورت اتوماتیک پاسخ ها را بررسی کرده و جواب ها را نمایش می دهد. ستون های آزمون آنلاین عبارتند از :

 • نام آزمون : در این قسمت اسم آزمون نشان داده می شود. مانند آزمون درس علوم پایه سوم
 • مخاطب : در این قسمت می توانید مخاطب خود را مشاهده نمایید. آزمون می تواند از یک شخص، یک کلاس، یک مقطع، یک سمت و یا همه دانش آموزان گرفته شود.
 • تاریخ و ساعت شروع و پایان : در این قسمت تاریخ و ساعت آغاز و اتمام آزمون را ملاحظه می کنید.
 • زمان آزمون (دقیقه) : مدت زمان آزمون را مشاهده می کنید و دانش آموز از زمانی که آزمون را شروع می کند همانقدر زمان دارد تا به سوالات پاسخ دهد. برای مثال در صورتی که مدت زمان آزمون 10 دقیقه باشد دانش آموز از زمانی که آزمون را شروع می کند 10 دقیقه مهلت دارد تا به سوالات پاسخ دهد.
 • وضعیت 
 1. شروع نشده : در این حالت یعنی هنوز زمان شروع آزمون فرا نرسیده و آزمون شروع نشده است.
 2. در حال برگزاری : در این حالت آزمون در حال انجام شدن می باشد.
 3. پایان یافته : یعنی مهلت آزمون تمام شده است.
 4. اعلام نتایج : در این حالت نتایج آزمون اعلام شده است.

انواع آزمون آنلاین

آزمون آنلاین به دو صورت متنی و تصویری وجود دارد. 

1.آزمون متنی : در این نوع آزمون باید برای هر سوال، متن به همراه جوابهای 3گزینه ای یا 4گزینه ای قرار دهید و دانش آموزان می توانند یکی از گزینه ها را انتخاب نمایند و به سوالات پاسخ دهند.

2.آزمون تصویری : در این نوع آزمون تمامی سوالات و جواب های 3گزینه ای یا 4گزینه ای در یک برگه نوشته شده است و نیازی نیست مدرسه مجددا سوالات را در سامانه وارد نماید. مدرسه می تواند یک عکس از برگه آزمون بگیرد و پاسخ های صحیح را در کلید سوال مشخص کند. سپس دانش آموزان عکس برگه آزمون را به همراه گزینه ها مشاهده می کنند و می توانند گزینه صحیح هر سوال را انتخاب نمایند.

نتایج آزمون

بعد از پایان یافتن زمان آزمون آنلاین، مدرسه می تواند نتایج آزمون آنلاین را نمایش دهد و هر یک از دانش آموزان نتایج آزمون خود را مشاهده نمایند. برای فعال کردن نتیجه آزمون باید در قسمت عملیات بر روی مربع آبی کلیک نمایید و بر روی گزینه "نتایج" کلیک کنید. در این زمان شما می توانید نتایج آزمون را که شامل نام دانش آموز، تعداد کل سوالات و تعداد پاسخ های صحیح است را مشاهده نمایید. در صورتی که تمایل داشته باشید بدانید که هریک از دانش آموزان به کدام یک از سوالات پاسخ درست و به کدام سوالات پاسخ غلط داده اند می توانید در قسمت گزارش تفضیلی بر روی گزینه "مشاهده" کلیک نمایید. سوالاتی که دارای پیش زمینه سبز هستند یعنی دانش آموز پاسخ صحیح داده است و سوالاتی که دارای پیش زمینه قرمز می باشند یعنی دانش آموز به آن سوال پاسخ اشتباه داده است.

به منظور فعال سازی نتایج آزمون باید گزینه "نمایش نتایج" که در بالای صفحه قرار دارد را فعال نمایید.

نکته: دقت نمایید که بعد از اتمام مهلت آزمون بر روی نتایج آزمون کلیک کنید و آن را فعال نمایید.

 

 

 

نحوه ایجاد آزمون

به منظور ایجاد آزمون آنلاین جدید بر روی گزینه "افزودن" کلیک نمایید. سپس فیلدهای زیر را تکمیل کنید.

 • نام آزمون : اسم آزمون را انتخاب نمایید. مانند آزمون کلاسی خرداد
 • تاریخ شروع : در این قسمت تاریخ و ساعت آغاز آزمون را مشخص نمایید.
 • تاریخ پایان : در این قسمت تاریخ و ساعت پایان آزمون را مشخص نمایید.
 • زمان آزمون : مدت زمان لازم برای انجام آزمون را در این قسمت مشخص نمایید. برای مثال 20 دقیقه. یعنی دانش آموز از هنگامی که آزمون را شروع می کند به مدت 20 دقیقه زمان دارد تا به سوالات پاسخ دهد و هنگامی که زمان آزمون پایان یابد، آزمون به صورت اتوماتیک تمام شده و سوالاتی که تا آن زمان دانش آموز پاسخ داده، ثبت می گردد.
 • فعال : زمانی که آزمون را فعال نمایید در صورتی که آزمون دارای سوال باشد، سوالات را نمایش می دهد. در نتیجه تا هنگامی که سوالات را به صورت کامل قرار نداده اید و آزمون را بررسی نهایی نکرده اید گزینه فعال را نزنید.
 • نوع آزمون : در این قسمت باید نوع آزمون را مشخص نمایید که به صورت متنی باشد یا تصویری. در آزمون متنی تمامی سوالات را به همراه پاسخ ها باید در سامانه به صورت دستی وارد نمایید و در آزمون تصویری فقط عکس برگه سوالات را قرار می دهید و در قسمت کلید پاسخ باید جواب های صحیح را مشخص نمایید. 
 • مخاطب : در صورتی که این آزمون برای کلیه دانش آموزان مدرسه می باشد باید "همه دانش آموزان" را انتخاب نمایید. در غیر این صورت می توانید یک کلاس خاص یا یک مقطع خاص را انتخاب نمایید.

سپس بر روی دکمه "ثبت" کلیک کنید.

در این هنگام در قسمت آزمون ها، آزمون جدید را مشاهده می نمایید ولی وضعیت آن "بدون سوال" می باشد. به منظور قرار دادن سوالات در قسمت عملیات بر روی مربع آبی رنگ کلیک کرده و گزینه "سوالات" را انتخاب کنید. این بخش خالی می باشد و هیچ سوالی در آن قرار نگرفته است. برای اضافه کردن سوال بر روی گزینه "افزودن" کلیک نمایید. در قسمت "متن سوال" سوال را قرار دهید و سپس قسمت گزینه ها را تکمیل نمایید. لازم به ذکر است در قسمت متن سوال و گزینه ها می توانید عکس هم قرار دهید. در قسمت "توضیحات" معلم می تواند پاسخ تشریحی سوال را قرار دهد و دانش آموز در پاسخ نامه می تواند این توضیحات را ملاحظه کند. سپس در پایین صفحه و در قسمت "گزینه صحیح" باید گزینه درست را انتخاب نمایید که برای تصحیح اتوماتیک آزمون کاربرد دارد. بعد گزینه "ثبت" را بزنید. در این زمان سوال قبلی به صورت اتوماتیک ثبت می شود و باید سوال بعدی را قرار دهیم. زمانی که تمامی سوالات را قرار دادید بر روی گزینه "بازگشت" کلیک نمایید. شما می توانید سوالات را به همراه جواب ها و پاسخ صحیح در این قسمت مشاهده کنید. سپس در منو سمت راست بر روی گزینه "آزمون آنلاین" کلیک نمایید. شما آزمون ایجاد شده را می توانید ملاحظه کنید. در این زمان وضعیت آزمون به صورت "شروع نشده" می باشد تا زمانی که ساعت و تاریخ برگزاری آزمون فرا برسد و در این زمان وضعیتش تغییر می کند.

 

در این بخش با افزودن آزمون از طریق کپی کردن آزمون های قبلی آشنا می شوید.

هنگامی که شما با زحمت فراوان و صرف وقت یک آزمون را همراه با پاسخ هایش ایجاد می کنید، در صورتی که بخواهید مشابه همان آزمون را با تغییرات اندک و یا بدون تغییر برای یک کلاس دیگر یا یک مقطع دیگر برگزار نمایید نیازی نیست دوباره آزمون را طراحی کنید. به این منظور شما می توانید در قسمت عملیات بر روی مربع آبی رنگ کلیک کنید و بر روی گزینه "کپی" کلیک نمایید. در قسمت آزمون ملاحظه می کنید که آزمون جدید کپی شده و به صورت "نام آزمون-کپی" موجود می باشد و وضعیت آزمون به صورت غیرفعال است. سپس برای ویرایش آزمون در قسمت عملیات بر روی گزینه "ویرایش" کلیک نمایید و می توانید بخش های مختلف آزمون از جمله عنوان آزمون، زمان شروع و پایان آزمون، مدت زمان آزمون و مخاطب آزمون را ویرایش نمایید و در صورتی که از آزمون ویرایش شده مطمئن هستید می توانید آزمون را فعال نمایید و سپس بر روی گزینه "بروزرسانی" کلیک کنید. در صورتی که بخواهید در سوالات تغییری ایجاد نمایید باید در قسمت عملیات بر روی گزینه "سوالات" کلیک نمایید و می توانید با کلیک بر روی گزینه "ویرایش" تغییرات لازم را بر روی سوال ایجاد نمایید و یا برخی از سوالات را حذف نمایید و یا تعدادی سوال اضافه کنید.