کلاس آنلاین

>> پیش نیاز ها جهت ورود به کلاس آنلاین

 • اگر از طریق اپلیکیشن مدیار وارد می شوید که هیچ ، در غیر اینصورت اگر از طریق مرورگر وارد می شوید حتما از یکی از مرورگر های کروم، فایرفاکس یا سافاری(در اپل) استفاده کنید.
 • اگر لینک ورود را برای شما پیامک یا ایمیل کردند یا به هر طریقی فرستادند ، اگر شما روی لینک کلیک کنید ممکن است کلاس در مرورگرهای مجاز که بالا گفتیم باز نشود. در نتیجه به جای اینکه روی لینک کلیک می کنید آن را کپی کنید و در مرورگرهای مجاز مذکور باز کنید.
 • مرورگر های خود را به آخرین ورژن آپدیت کنید. برای آپدیت مرورگر از طریق گوگل پلی اقدام کنید یا از قسمت تنظیمات خود مرورگر این کار را انجام دهید.
 • حتما یک عدد هندزفری داشته باشید که در صورت مشکل دار بودن صدا از هندزفری استفاده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که فیلتـر شکـن یا وی پـی ان خاموش می باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که صدای ولوم دستگاه را زیاد کرده باشید.

>> آموزش های مربوط به صدا و تصویر

اجازه میکروفون و تصویر

اولین و مهمترین چیزی که هنگام ورود به کلاس آنلاین باید رعایت کنید این است که هر کجا برنامه از شما سوال پرسید که اجازه میدهید یا خیر شما اجازه دهید. اگر مرورگر شما زبان انگلیسی است باید گزینه Allow را بزنید.

اجازه دادن در کلاس آنلایننحوه اجازه دادن در رایانه (لپتاپ)

 اجازه میکروفن کلاس آنلاین بیگ بلو باتن
نحوه اجازه دادن در گوشی موبایل

اگر اشتباهاً به جای Allow گزینه ی دیگر را بزنید ممکن است دیگر از شما این سوال را نپرسد و دسترسی شما برای میکروفن و صدا برقرار نشود. در این هنگام باید هنگامی که در کلاس حضور دارید روی علامت قفل در بالای مرورگر (آنجایی که آدرس سایت نوشته شده) بزنید و اجازه میکروفن را فعال کنید.

اجازه دادن میکروفن اسکای روماجازه دادن میکروفن از طریق بالای مرورگر

رفع مشکل میکروفن و صدا

اگر میکروفن شما مشکل دارد و افراد حاضر در کلاس صدای شما را نمی شنود موارد زیر را انجام دهید:

 • طبق آموزش بالا اطمینان حاصل کنید که اجازه میکروفن را داده اید.
 • ابتدا هندزفری بزنید و مجدد وارد کلاس شوید و تست کنید.
 • در اسکای روم از منویی که در کلاس آنلاین وجود دارد به تنظیمات بروید و میکروفن را روی گزینه های دیگر که موجود هست بذارید و مجدد تست کنید.
 • در بیگ بلو باتن ابتدا که وارد کلاس می شوید از شما سوال می شود که آیا صدای خود را می شنوید یا خیر، اگر صدا خود را نمی شنوید گزینه خیر را بزنید، سپس شما را به تنظیمات میکروفن می برد و شما یک میکروفن دیگر را انتخاب کنید و سپس مجدد تست کنید. تا وقتی صدای خود را نشنیده اید گزینه بله را نزنید.
 • اگر مشکل حل نشد از طریق یک مرورگر دیگر مانند فایرفاکس امتحان کنید. حتی می توانید اینترنت خود را تغییر دهید و مجدد بررسی نمایید.
 • اگر تمام موارد بالا را انجام دادید و باز هم مشکل حل نشد با یک گوشی یا لپتاپ دیگر بررسی کنید، اگر در دستگاه جدید بدون مشکل عمل می کند متوجه می شوید که میکروفن دستگاه قبلی شما مشکل دارد و باید به یک تعمیرکار مراجعه کنید.

نحوه فعالسازی میکروفن

وقتی وارد کلاس می شوید ابتدا فقط می توانید تصویر و صدای مدرس را دریافت کنید. برای اینکه شما هم بتوانید صحبت کنید باید دستتان را بالا ببرید و اجازه بگیرید (مطابق عکس زیر روی علامت دست بزنید تا مدرس متوجه شود شما می خواهید صحبت کنید) و سپس معلم به شما اجازه صحبت بدهد.

وقتی مدرس به شما اجازه صحبت داد مطابق عکس زیر علامت میکروفن را می بینید که در بالای صفحه ظاهر می شود.

 

روی علامت میکروفن بزنید تا مطابق عکس زیر میکروفن شما به رنگ سبز در آید. از این لحظه میکروفن شما وصل است و صدای شما برای کل کلاس پخش می شود.

وقتی صحبت تان تمام شد و خواستید صدایتان دیگر پخش نشود باید میکروفن را خاموش کنید. برای اینکار مجددا روی علامت میکروفن بزنید تا مطابق عکس زیر رنگ آن قرمز شود.

>> آموزش ایجاد کلاس آنلاین

به منظور ایجاد کلاس آنلاین ابتدا بر روی گزینه افزودن کلیک کرده و سپس فیلدهای زیر را تکمیل نمایید:

کلاس آنلاین

 • نام کلاس: در این قسمت نام کلاس موردنظر را وارد نمایید. برای مثال کلاس ریاضی دوازدهم تجربی
 • نوع ورود : در این قسمت پنلی را که خریداری نموده اید برای شما فعال می شود و به صورت اتومات در این فیلد قرار می گیرد. برای مثال اگر شما پلتفرم اسکای روم را خریده باشید، این فیلد به صورت اتومات پر می شود و نام اسکای روم قرار می گیرد. در صورتی که بیش از یک پلتفرم کلاس آنلاین خریداری کرده باشید برایتان چند گزینه می آورد و شما باید انتخاب کنید که می خواهید کلاستان در کدام پلتفرم برگزار شود. برای مثال شما پلتفرم اسکای روم و بیگ بلو باتن را خریداری کرده اید در این صورت در قسمت نوع ورود هر دو گزینه اسکای روم و بیگ بلو باتن را ملاحظه می کنید و شما می خواهید کلاس موردنظر در بیگ بلو باتن تشکیل شود. در این زمان باید گزینه بیگ بلو باتن را انتخاب نمایید.
 • زبان(Language): ایجاد کننده میتواند زبان کلاس را تعیین کند. برای مثال اگر ایجاد کننده زبان کلاس را انگلیسی انتخاب کرد هنگام ورود زبان کلاس انگلیسی خواهد بود. ولی هر کاربر بعد از ورود به کلاس میتواند زبان را تغییر دهد.
 • فعال : در صورتی که می خواهید کلاس ایجاد شده به دانش آموزان نمایش داده شود باید کلاس آنلاین فعال باشد و در صورتی که کلاس غیرفعال باشد برای دانش آموزان نمایش داده نمی شود.
 • برگزار کننده : در این قسمت باید نام معلم مربوطه که کلاس را برگزار می کند انتخاب نمایید. (برای انتخاب نام معلم ابتدا باید در قسمت کاربران ، اسامی معلمین را وارد نمایید. برای این کار به راهنمای بخش کاربران مراجعه نمایید)
 • مخاطب : ورود به کلاس های آنلاین سامانه به دو صورت می باشد (1- ورود با لینک میهمان  2- ورود با نام کاربری و رمز)

ورود به عنوان میهمان

تعریف میهمان: میهمان به کاربری گفته می شود که از قبل در لیست کاربران تعریف نشده است. دانش آموزان می توانند به عنوان میهمان وارد شوند ولی معلم حتما باید از قبل در کاربران تعریف شده باشد.

مزایای فعال کردن میهمان: همانطور که در تصویر بالا میبینید با فعال کردن گزینه ی لینک مهمان دیگر نیاز نیست مدیران از قبل برای تمام دانش آموزان نام و رمز تعریف کنند. فقط کافیست لینک کلاس را به آنها بدهند تا وارد شوند.

در صورتی که می خواهید مخاطبین اجازه داشته باشند به عنوان میهمان وارد کلاس شوند گزینه "ورود میهمان" را فعال نمایید. سپس در قسمت "محدودیت تعداد کاربر" ، تعداد شرکت کنندگان کلاس را وارد نمایید که شامل مدرسین هم می شود. و در قسمت "لینک" عنوان دلخواه (مثلا نام کلاس) را وارد نمایید(به صورت پیش فرض یک عدد رندوم می باشد و می توانید بدون تغییر باقی بگذارید). سپس بر روی گزینه "ثبت" کلیک نمایید. در این حالت نیازی نیست تا اسامی دانش آموزان را وارد سامانه نمایید و کاربران تنها با کلیک بر روی لینک می توانند به صورت مستقیم وارد کلاس شوند. لازم به ذکر است که معلم (برگزار کننده) حتما باید از از قبل توسط مدیران آموزشگاه در بخش کاربران تعریف شده باشد تا سیستم او را یک دانش آموز ساده در نظر نگیرد و دسترسی های معلم را به او بدهد. همانطور که در تصویر پایین مشاهده میکنید بعد از ثبت کلاس در داخل یک کادر آبی یک گزینه ی لینک وجود دارد که درواقع این لینک باید برای دانش آموز ارسال شود. لینک را میتوانید از طریق پیامک یا کپی کردن برای دانش آموز ارسال کنید. در صورتی که لینک اشتباه ارسال شود ( یعنی چیزی به لینک اضافه یا کم شود) هنگام کلیک روی لیک خطای بروز رسانی دریافت میکنند. بنابراین در ارسال دقیق لینک دقت کنید.

لینک کلاس آنلاین

برای ورود به کلاس آنلاین لینک را در بخش url مرورگر خود که ترجیحا باید کروم باشد وارد کنید. در این زمان پنجره ای برای شما باز میشود که شماره موبایل یا نام کاربری میخواهد. اگر قبلا در سامانه ثبت نام شده باشید با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور میتوانید وارد کلاس شوید. ولی در صورتیکه در سامانه ثبت نشده باشید با وارد کردن شماره ی موبایل یک پیامک کد تایید برای شما راسال میشود و شما با وارد کردن کد تایید و تعریف نام میتوانید وارد کلاس شوید.

نکته: برای کاربرانی که خارج از ایران هستند از آنجاییکه امکان ارسال پیامک وجود ندارد باید در بخش کاربران برایشان نام کاربری و رمز عبور تعریف شود. در این مورد با وارد شدن به لینک کلاس با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور میتوانند وارد کلاس شوند.

ورود بدون میهمان

در این روش باید از قبل دانش آموزان را در بخش کاربران تعریف کنند و برای هر کدام نام کاربری و رمز در نظر بگیرند. در این حالت نباید گزینه "ورود میهمان" را فعال نمایید و باید شرکت کنندگان را در بخش مخاطب تعریف کنید. لازم به ذکر است در فیلد کلاس می توانید بیش از یک کلاس را انتخاب کنید. همچنین در قسمت "کاربران مازاد" افراد مازاد بر اعضای کلاس های انتخاب شده را انتخاب کنید. برای مثال مدیر یا معاون مدرسه. همچنین می توانید کلاس را خالی بگذارید و فقط کاربران مازاد را پر کنید. درواقع کاربران مازاد کاربرانی هستند که عضو کلاس نیستند ولی شما میخواهید در کلاس حضور داشته باشند.

کلاس آنلاین

>> مدیریت زمانبندی جلسات آنلاین

زمانی که شما کلاس را ایجاد می کنید مانند دو تصویر بالا ، وضعیت آن "بدون جلسه" می باشد. یعنی هیچ جلسه ای برای کلاس تعریف نشده است و شما مشخص نکرده اید که کلاس موردنظر در چه تاریخ و ساعتی باید برگزار شود. برای ورود به کلاس آنلاین اگر روی دکمه ورود بزنید خود به خود جلسه ساخته می شود و وارد می شوید، ولی برای نظم بیشتر می توانید از پیش جلسات و ساعت شروع و پایان آنها را تعریف نمایید. نحوه تعریف جلسات به دو صورت می باشد : 

1- روش اول : در این روش نیازی به تعریف جلسات از قبل نیست و هر زمان که کلاس شروع شد و معلم قصد ورود به کلاس را دارد، می تواند بر روی گزینه "ورود" کلیک نماید. 

ورود به کلاس آنلاین

 سپس باید مدت زمان کلاس را تعیین نمایید و مشخص کنید که کلاس آنلاین شما نیم ساعته ، یک ساعت یا سه ساعته می باشد. سپس بر روی گزینه "ایجاد جلسه و ورود" کلیک نمایید. در این زمان جلسه ایجاد شده و معلم و دانش آموزان می توانند وارد کلاس آنلاین شوند. 

ورود به کلاس آنلاین

2- روش دوم : در صورتی که بخواهید، می توانید جلسات کلاس آنلاین خود را از قبل ایجاد نمایید و تا 2 ماه آینده جلسات را بسازید. برای ساخت جلسات بر روی گزینه "جلسات" کلیک نمایید.

جلسات کلاس آنلاین

 سپس بر روی گزینه "ایجاد جلسه" بزنید و تاریخ و ساعت شروع و پایان کلاس را وارد نمایید. در صورتی که می خواهید جلسات تکرار شود گزینه "تکرار" را فعال نمایید و روزهایی که می خواهید کلاس برگزار شود را تیک زده و ساعات آن را در مقابل آن وارد نمایید و سپس گزینه ثبت را بزنید.

کلاس آنلاین

نکته 1: در صورتی که ورود دانش آموزان از طریق لینک مستقیم باشد ، نیازی به وارد کردن اسامی دانش آموزان داخل سیستم نمی باشد ولی اسامی معلمین را باید در قسمت کاربران وارد نمایید و معلمین حتما باید با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود و از طریق سامانه وارد کلاس آنلاین شوند.

نکته 2: برای ورود دانش آموزان از طریق لینک مستقیم ، ابتدا باید معلم وارد کلاس شود و سپس دانش آموزان می توانند وارد کلاس آنلاین شوند.

نکته 3: برای ورود از طریق لینک و یا از طریق سامانه ، معلم می تواند جلسات را از قبل تعریف نماید و یا همان لحظه بر روی گزینه ورود کلیک نماید و جلسه همان روز به صورت اتومات ساخته شود. در واقع نحوه تعریف جلسات به این موضوع که دانش آموزان می خواهند از طریق لینک وارد شوند و یا به صورت مستقیم وارد شوند ارتباطی ندارد.

نکته 4:  برای هر یک از کلاسها، یک لینک ایجاد می شود و دانش آموزان همیشه برای ورود به آن کلاس از همان لینک استفاده می کنند و با همان وارد می شوند.

نکته 5: در صورتی که می خواهید حضور و غیاب دانش آموزان ثبت شود و بتوانید از آن گزارش گیری کنید ، دانش آموزان حتما باید از طریق سامانه وارد شوند. در صورتی که ورود دانش آموزان از لینک باشد امکان ثبت حضور و غیاب دانش آموزان در سیستم وجود ندارد.

>> نحوه ورود دانش آموزان به کلاس

نحوه ورود دانش آموزان و شرکت کنندگان به کلاس آنلاین از طریق لینک

کلاس ساخته شده مطابق تصویر زیر می باشد. در صورتی که بر روی گزینه لینک کلیک کنید ، یک پیام مبنی بر اینکه " لینک کپی شد" ایجاد می شود و شما می توانید این لینک را برای دانش آموزان ارسال نمایید و شرکت کنندگان از طریق لینک و با استفاده از گزینه مهمان وارد برنامه شوند. لازم به ذکر است برای ورود شرکت کنندگان از طریق لینک ، نیازی به وارد کردن اسامی دانش آموزان در سامانه نمی باشد.

برای ورود به کلاس آنلاین دانش آموز بر روی لینک کلیک کرده و نام خودش را وارد می کند و وارد کلاس می شود. در حقیقت دانش آموزان برای ورود به کلاس آنلاین ، نیازی نیست وارد سامانه و اپلیکیشن شوند.

کلاس آنلاین

نحوه ورود دانش آموزان به کلاس آنلاین از طریق نام کاربری و رمز

برای ورود دانش آموزان از طریق سامانه، باید اسامی دانش آموزان را در قسمت کاربران وارد نمایید و برای هریک از آنها username و password تعریف کنید. (برای ورود کاربران لطفا به قسمت راهنمای بخش کاربران مراجعه نمایید. لازم به ذکر است شما می توانید کاربران را از طریق فایل اکسل و به صورت گروهی وارد نمایید.) سپس دانش آموزان باید اپلیکیشن را بر روی گوشی نصب کنند و یا از طریق مروگر کروم یا فایرفاکس وارد سایت شوند و نام کاربری و رمزعبور خود را وارد نمایند. سپس وارد اکانت خود شده و بخش "کلاس آنلاین" را انتخاب می کنند. در این قسمت کلاس هایی که برایشان تعریف شده است را ملاحظه می کنند و در صورتی که زمان شروع کلاس فرا رسیده باشد و کلاس شروع شده باشد با کلیک بر روی گزینه "ورود" می توانند وارد کلاس شوند.

ورود کلاس آنلاین

>> رفع مشکل همزمانی کاربران

 

در صورتی که در هنگام ساخت جلسات کلاس آنلاین همانند تصویر زیر با ارور "تعداد کاربران همزمان بیش از سقف مجاز است" مواجه شدید، راه حل چیست؟

در صورتی که از قسمت سمت راست برنامه وارد بخش سرویس ها شوید ، می توانید سرویس کلاس آنلاین خود را همراه با تعداد نفرات مجاز مشخص نمایید. در صورتی که سرویس شما اسکای روم 400 نفره باشد یعنی در هر ساعت به طور همزمان برای 400 نفر می توانید کلاس آنلاین ایجاد نمایید . برای مثال 8 تا کلاس 50 نفره یا 10 کلاس 40 نفره (لازم به ذکر است معلم و کاربران مازاد در آمار کلاس آنلاین محاسبه می شوند)

در این بخش تعداد کلاس ها یا تعداد برگزاری جلسه مهم نیست وشما میتوانید با خیال راحت در مدتی که خرید بسته را انجام داده اید تعداد کلاس های نامحدود را برگزار کنید.

زمانی که تعداد کاربران شما در یک ساعت بیش از سقف مجاز شود (در این مثال سقف مجاز 400 نفر است) ، یک ارور همانند تصویر زیر نمایش داده می شود. همانطور که در تصویر ملاحظه می کنید در این ساعت از قبل برای 366 دانش آموز کلاس آنلاین تعریف شده است و تنها برای 34 کاربر ظرفیت باقی مانده است در صورتی که برای 57 کاربر ، می خواهند کلاس جدید بسازند که در این حالت برای 23 کاربر ، ظرفیت کم دارند. 

کلاس آنلاین

به منظور مشاهده کلاس هایی که به صورت همزمان در این ساعت کلاس دارند بر روی گزینه "مشاهده کاربران همزمان" کلیک نمایید. در این قسمت کلاس های همزمان را همراه با تعداد کاربران آن کلاس مشاهده می کنید. برخی اوقات ممکن است برای یک کلاس و یک جلسه دوبار بر روی دکمه ثبت زده باشید و دوبار جلسه ثبت شده باشد و یا یک کلاس را به اشتباه در آن ساعت برایش جلسه ایجاد کرده اید. در این قسمت در صورتی که کلاس و جلسه ای اشتباه می باشد ، بر روی گزینه "حذف" کلیک نمایید تا آن جلسه حذف شود و بتوانید جلسه جدید تعریف نمایید.

کلاس آنلاین

لازم به ذکر است کاربران مازادی که انتخاب کرده اید در آمار کلاس آنلاین محاسبه می شود و در صورتی که در این قسمت شخصی را انتخاب کرده اید آن را حذف نمایید تا بتوانید کلاس جدید ایجاد نمایید.

کاربران مازاد کلاس انلاین

چرا وقتی دانش آموز در قسمت کلاس آنلاین وارد می شود ، کلاس مورد نظر نمایش داده نمی شود و یا صفحه سفید می باشد؟

این موضوع به دو دلیل اتفاق می افتد.

 • ممکن است کلاسی که شما ایجاد کرده اید ، مخاطب آن را درست انتخاب نکرده باشید. برای مثال شما می خواهید یک کلاس برای اول الف ایجاد نمایید ولی در قسمت مخاطب، کلاس اول الف را انتخاب نکرده اید و خالی گذاشته اید و یا به اشتباه یک کلاس دیگر را انتخاب کرده اید. در نتیجه اولین کاری که باید انجام دهید گزینه ویرایش کلاس آنلاین را بزنید و مخاطب کلاس را چک کنید.

مخاطب کلاس انلاین

 • ممکن است کلاس بندی دانش آموز به درستی انجام نشده باشد. یعنی شما در قسمت کلاس آنلاین، مخاطب را به درستی انتخاب کرده اید و کلاس "اول الف" را انتخاب نموده اید ولی دانش آموز در کلاس "اول الف" قرار نگرفته است. برای این مورد به قسمت کاربران و بخش کلاسبندی دانش آموز مراجعه کرده و نام دانش آموز را جستجو نمایید تا مشخص شود دانش آموز در چه کلاسی قرار گرفته است. در صورتی که دانش آموز در کلاس دیگری باشد و در کلاس "اول الف" قرار نگرفته باشد ، کلاس آنلاین برای دانش آموز نمایش داده نمی شود. در تصویر زیر شهاب مرادی را جستجو کرده ایم و مشخص شده که در کلاس دوازدهم الف قرار دارد. یعنی هر کلاسی که در قسمت مخاطب کلاس "دوازدهم الف" انتخاب شده باشد ، برای شهاب مرادی نمایش داده می شود.

کلاس آنلاین

در صورتی که در کلاس ، معلم یا دانش آموزان نمی توانستند دوربین یا میکروفون خود را فعال نمایند راه حل چیست؟

این موضوع دلایل مختلفی دارد.

 • اولین راه چک کردن تنظیمات گوشی و کامپیوتر می باشد که حتما دسترسی به میکروفون و دوربین داده شده باشد.
 • ممکن است بخاطر قدیمی بودن مرورگر کروم یا فایر فاکس این اتفاق بیفتد. مطمئن شوید که مرورگر بروزرسانی شده باشد. در صورتی که با مرورگر کروم وارد کلاس شده اید مرورگر خود را تغییر دهید و با فایرفاکس وارد شوید و برعکس. 
 • مطمئن شوید که وی پی ان و پروکسی و فیلتر شکن شما خاموش است.
 • ممکن است اینترنت شما ضعیف باشد یا قطعی و وصلی داشته باشد. با یک اینترنت دیگر وارد کلاس شوید. 
 • ممکن است مشکل از گوشی یا کامپیوتر شما باشد. با یک گوشی و سیستم دیگر وارد کلاس آنلاین شوید.

در صورتی که صدا و تصویر، قطع و وصل شود راه حل چیست؟

در صورتی که صدا و تصویر برای کل دانش آموزان کلاس با قطعی نمایش داده می شود نشان دهنده این است که اینترنت معلم ضعیف می باشد و صدا و تصویر برای کل کلاس با قطعی ارسال می شود. در این زمان معلم باید اینترنت خود را تغییر دهد ولی اگر صدا و تصویر برای اکثر کاربران کلاس بدون مشکل ارسال می شود و تنها یک یا چند کاربر با مشکل مواجه می باشند نشان دهنده این است که اینترنت همان کاربران با مشکل مواجه است و باید اینترنت خود را عوض کنند و با اینترنت دیگری وارد کلاس شوند.

در صورتی که در کلاس قطعی وجود داشته باشد لازم است حتما مدیر یا مسئولین با اینترنت دیگری وارد کلاس شوند و کیفیت کلاس را چک کنند.

>> فیلم آموزش بیگ بلو باتن

 

آموزش نحوه پخش فیلم در بیگ بلو باتن با لینک مستقیم خارجی

>> فیلم آموزش اسکای روم

 

>> فیلم آموزش ادوبی کانکت

 

>> فیلم آموزش جیتسی